BIP - Starostwa Powiatowego w Łomży

Biuletyn Informacji Publicznej

Zarządzenie Nr 41/07 Starosty Łomżyńskiego

z dnia: 19 listopada 2007 roku
w sprawie organizacji, uruchamiania i funkcjonowania systemu stałych dyżurów na terenie powiatu łomżyńskiego w stanach gotowości obronnej państwa
Na podstawie § 1 ust. 1 pkt. 3 i 7 Zarządzenia Wojewody Podlaskiego Nr 130/07 23 sierpnia 2007 r. w sprawie organizacji, uruchamiania i funkcjonowania systemu stałych dyżurów na terenie województwa podlaskiego w stanach gotowości obronnej państwa, zarządzam co następuje:

§ 1
1. Dla zapewnienia ciągłości przekazywania decyzji organów uprawnionych do uruchamiania realizacji zadań w stanach gotowości obronnej państwa na terenie powiatu łomżyńskiego organizuje się system stałych dyżurów dla potrzeb:
a) Starosty – w Starostwie Powiatowym;
b) kierowników jednostek organizacyjnych podległych staroście, wytypowanych do wykonywania zadań obronnych – w siedzibach tych jednostek.
2. Zadania realizowane w ramach stałego dyżuru obejmują w szczególności:
a) uruchamianie, w warunkach wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa państwa, procedur związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa, w tym zadań HNS;
b) przekazywanie decyzji organów o których mowa w § 1 ust. 1 w sprawie uruchomienia określonych zadań wynikających z wprowadzania wyższych stanów gotowości obronnej państwa oraz przekazywania właściwym organom informacji o stanie sił uruchamianych;
c) przekazywanie informacji o zdarzeniach, podejmowanych decyzjach i o działaniach odpowiednio w jednostkach organizacyjnych podległych i nadzorowanych przez Starostę;
d) powiadamianie i alarmowanie kierownictwa i pracowników o zagrożeniach oraz
o obowiązku niezwłocznego stawienia się we wskazanym miejscu;
e) przyjmowanie, ewidencjonowanie i natychmiastowe przekazywanie sygnałów i decyzji dotyczących podwyższania gotowości obronnej państwa, gotowości w zakresie obrony cywilnej, świadczeń na rzecz sił zbrojnych, a także alarmowania w ramach powszechnego ostrzegania oraz o zagrożeniach ekologicznych i katastrofach;
f) uruchamianie sił i działań określonych w Narodowym Systemie Pogotowia Kryzysowego;
g) ewidencjonowanie i przekazywanie do stałego dyżuru właściwych organów meldunków i informacji, w tym ustalonych meldunków i sprawozdań dobowych.

§ 2
W celu sprawnego i szybkiego przekazywania informacji i sygnałów ustala się następujące ogniwa pośrednie:
1. Starosta – dla jednostek organizacyjnych podporządkowanych (ogniwa końcowe);
2. Starosta – dla urzędów gmin, miast i gmin znajdujących się na obszarze powiatu (ogniwa końcowe).

§ 3
Ustala się następujący obieg informacji w systemie stałych dyżurów:
1. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazuje informacje do ogniw pośrednich, a te do ogniw końcowych;
2. Ogniwa końcowe przekazują informacje i meldunki do ogniw pośrednich, a te do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.


§ 4
Stałe dyżury, o których mowa w § 1, ust. 1 organizuje się przy wykorzystaniu personelu jednostek organizacyjnych z wyłączeniem osób posiadających przydziały mobilizacyjne lub organizacyjno-mobilizacyjne.

§ 5
Miejscem pełnienia stałego dyżuru powinno być pomieszczenie znajdujące się w pobliżu miejsca pracy organu na rzecz którego działa dyżur. Pomieszczenie należy wyposażyć w środki łączności, niezbędny sprzęt kwaterunkowy i biurowy oraz oświetlenie zastępcze. Osobom pełniącym stały dyżur należy zapewnić wyżywienie, warunki do jego spożycia oraz miejsce do odpoczynku.

§ 6
Osobom pełniącym stały dyżur mogą być przydzielone niezbędne środki transportowe wraz z kierowcami, będące na wyposażeniu jednostek o których mowa w § 1 ust. 1, a w jednostkach, które nie posiadają własnych środków transportu – pobrane w ramach świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz obrony kraju.

§ 7
Osoby wyznaczone do pełnienia stałego dyżuru podlegają szkoleniu obronnemu.

§ 8
Starosta i kierownicy jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1określą:
1. Zasady organizacyjne pełnienia dyżurów w macierzystej jednostce oraz ustalą jednostki podległe, w których powinien funkcjonować stały dyżur;
2. Osoby odpowiedzialne za organizację i funkcjonowanie stałego dyżuru oraz sposób sprawdzania jego gotowości działania.

§ 9
Zobowiązuje się Sekretarza Powiatu do sprawowania nadzoru nad całokształtem spraw związanych z organizacją systemu stałych dyżurów oraz ćwiczebnego sprawdzania ich gotowości funkcjonowania, a także wydania niezbędnych materiałów pomocniczych w tym zakresie, a w szczególności do:
1. Udzielenia kierownikom jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt. b instruktażu i pomocy merytorycznej;
2. Kontroli spraw dotyczących systemu stałych dyżurów w powiecie łomżyńskim.

§ 10
Zobowiązuję kierowników następujących jednostek organizacyjnych do utworzenia systemu stałego dyżuru:
1. Zarządu Dróg Powiatowych w Łomży;
2. Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży;
3. Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Łomży;
4. Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Jedwabnem.

§ 11
System stałych dyżurów, według zasad określonych w niniejszym zarządzeniu należy zorganizować do dnia 31 grudnia 2007 roku.

§ 12
Traci moc zarządzenie Nr 19/05 z późn. zm. Starosty Łomżyńskiego z dnia 10 marca 2005 r. w sprawie organizacji stałego dyżuru starosty na czas zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny oraz sytuacji kryzysowych.

§13
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Starosta
Krzysztof Kozicki
Data dodania:
Data upublicznienia: piątek, 23 lis 2007 11:21
Opublikował(a): Beata Korwek
Zaakceptował(a): Beata Korwek
Artykuł był czytany: 1446 razy