Motyl

Powiat Łomżyński

XXII Ogólnopolski Zlot Druha Szarego

W dniach 6 – 8 marca 2015 roku w Łomży i Drozdowie odbył się XXII Ogólnopolski Zlot Druha Szarego –Ks. prałata dr hm. Kazimierza Lutosławskiego HR.

W tym roku uczciliśmy pamięć i 135-lecie urodzin Syna Ziemi Łomżyńskiej - autora naszego Harcerskiego Krzyża.

Powstałe na początku XX w. harcerstwo było pierwowzorem wielu późniejszych organizacji, których    celem było wychowanie młodzieży. Miały one wspólny rys – nastawienie na sprawę odzyskania niepodległości.
Punktem wyjścia dla powstania harcerstwa był skauting zapoczątkowany przez brytyjskiego generała Roberta Baden-Powella…
                Na początku 1912 r. w czasopiśmie „Skaut” ogłoszono konkurs na odznakę skautową
w Polsce. Wśród nagrodzonych prac był pomysł ks. Kazimierza Lutosławskiego – dh. Szarego, wykorzystania nawiązującego do idei niepodległości krzyża Virtuti Militari – po wielu próbach graficznych zrodził się Krzyż Harcerski, który w prawie niezmienionej formie przetrwał do dzisiaj. Krzyż spowija wieniec z liści laurowych i dębowych, hasło „Czuwaj!”, a w węźle ramion krzyża gwiazda.

Według zapisków pierwsze takie krzyże były wykonane przez nieustalonego grawera w Warszawie i wręczone absolwentom kursu na Dynasach w 1913 r.

                W tym roku w Zlocie wzięło udział 19 patroli w tym dwie Gromady zuchowe i trzy drużyny harcerskie z Łomży oraz reprezentacje Poczt Harcerskich z różnych zakątków naszego kraju między innymi z Komorowa,  Ostrołęki, Ostrowi Mazowieckiej,Włoszczowej, Kolna, Szczekocin, Skawina, Szamotuł, Mrągowa, Wrocławia, Przemyśla, Krotoszyna, Torunia.

     W sobotnie przedpołudnie uczestnicy zlotu wzięli udział w drodze krzyżowej szlakiem Druha Szarego, którą ulicami Drozdowa  prowadził phm. ks. Robert Szulencki diecezjalny duszpasterz harcerek i harcerzy na dekanat ostrołęcki wraz z kapelanem Hufca Łomżyńskiego ZHP Ojcem kapucynem hm. Janem Bońkowskim. Drogę krzyżową zakończyliśmy przy grobie ks. Kazimierza Lutosławskiego. Następnie udaliśmy się do Muzeum Przyrody w Drozdowie, gdzie między innymi można było się ogrzać i napić gorącej herbaty.

Podziękowania kieruję do ks biskupa Tadeusza Bronakowskiego za posługę kapłańska, opiekę duszpasterską nad uczestnikami Zlotu Dh hm. Jan Bońkowski kapelan Hufca ZHP phm. i duszpasterza harcerskiego ks. phm.Roberta Szulenckiego.

Wsparcie otrzymaliśmy od Pana Mariusza Chrzanowskiego Prezydenta Miasta Łomża od Pani Starosty Powiatu Łomżyńskiego Elżbiety Parzych.

Szczególne podziękowanie kieruję do Pani Haliny Szeligowskiej dyrektor SP 7 w Łomży za wieloletnią pomoc w organizacji zlotu. Wiadomo, że głównym problemem kwatermistrzowskim - logistycznym przy takiej imprezie zwłaszcza w miesiącu marcu jest zapewnienie noclegu (namioty odpadają), i tu nie pierwszy raz byliśmy serdecznie przyjęci i ugoszczeni w murach szkoły Podstawowej Nr 7 w Łomży.

Dziękuję wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pomagają nam w organizacji corocznego zlotu
o zasięgu ogólnopolskim. 

 

CZUWAJ

Komendant Zlotu

phm. Wiesław Domański

2015-03-19 11:27 Opublikował: Wydział PRiK

Starostwo Powiatowe Łomża

Starostwo Powiatowe w Łomży
ul. Szosa Zambrowska 1/27
tel. (086) 215 69 00
fax. (086) 215 69 04 E-mail:starosta.blm@powiatypolskie.pl

Newsletter


Wykonanie strony: speed s.c.