Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Pogoda dziś:
27°C
Slajd

Serce Lutosławskich

Drozdowo w Powiecie Łomżyńskim
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Powiatowe obchody 97. rocznicy odzyskania niepodległości

DATA PUBLIKACJI: 2015-11-12 08:59 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w mieście Łomża i powiecie łomżyńskim odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Głownie uroczystości powiatowe odbyły się w siedzibie Muzeum Przyrody w Drozdowie, gdzie władze powiatu na czele ze Starostą Łomżyńskim Elżbietą Parzych złożyły kwiaty przed tablicą poświęconą pamięci Romana Dmowskiego.
15

Ten wyjątkowy dla Polaków dzień rozpoczął się od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą stacjonowanie i internowanie w Łomży legionistów Józefa Piłsudskiego oraz zapalenia zniczy na grobie Leona Kaliwody i mogiłach żołnierskich na Cmentarzu przy ul. M. Kopernika w Łomży.

W tym roku główne uroczystości miejskie rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Janusza Stepnowskiego. Następnie przemarsz ul. Sadową, Polową, Sienkiewicza przed tablicę ku czci Leona Kaliwody, gdzie odbyła się uroczysta odprawa pocztów sztandarowych oraz złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Leona Kaliwodę. W uroczystościach miejskich udział brali przedstawiciele powiatu łomżyńskiego w osobach Elżbiety Parzych Starosty Łomżyńskiego, Lecha Marka Szabłowskiego Wicestarosty, Jarosława Kuleszy Przewodniczącego Rady Powiatu oraz radni powiatu łomżyńskiego. Głos zabrał Mariusz Chrzanowski Prezydent Łomży, Lech Antoni Kołakowski i Bernadeta Krynicka Posłowie na Sejm oraz Stefan Krajewski Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Główne uroczystości powiatowe odbyły się w południe w Drozdowie w Muzeum Przyrody -  siedzibie rodu Lutosławskich, przed tablica poświęconą Romanowi Dmowskiemu, jednemu z Ojców Polski Odrodzonej. Starosta Łomżyński w swoim wystąpieniu mówiła „(…) Dzisiejszy dzień skłania nas do refleksji i zadumy nad przeszłością i współczesnością naszej Ojczyzny (…) Jak co roku spotykamy się w symbolicznym miejscu, w Drozdowskim dworze, który w naszym regionie stanowił ważne ogniwo ruchu narodowego. Spotykamy się pod tablicą Romana Dmowskiego, wybitnego dyplomaty i męża stanu współtwórcy odrodzonej Polski (…) W dniu dzisiejszym spotykamy się aby oddać hołd wielkim postaciom polskiej historii, jak też wielu bezimiennym żołnierzom, powstańcom, wygnańcom zmarłym w obozach i na zesłaniu, pokoleniom rodaków, którzy wiernie trwali przy języku, religii, narodowym obyczaju. Oddajemy hołd wysiłkowi całego narodu, obejmujemy cały heroizm i dorobek wolnościowy, pamiętając, że czyn niepodległościowy nie jedno miał imię (…) Cieszymy się wolna Polską i świętujemy Dzień Niepodległości zarówno jako członkowie społeczności – rodzinnych, lokalnych, a także jako członkowie najszerszej łączącej nas wspólnoty – Polski. Niech to świętowanie będzie optymistyczne i pełne dumy (…)"

Zwieńczeniem uroczystości powiatowych było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego.

Obchodom Narodowego Święta Niepodległości towarzyszyła także uroczystość wręczenia nagród Starosty Łomżyńskiego za promocje powiatu, która odbyła się w saloniku w siedzibie Muzeum Przyrody w Drozdowie.

190415025612.png

OGŁOSZENIE

kwi 17, 2019
Czytaj więcej

Życzenia z okazji Świąt Zmartwychwastania Pańskiego

kwi 17, 2019
Czytaj więcej

Międzynarodowe spotkania z Lutosławskimi

maj 15, 2019
Czytaj więcej

20 lecie współpracy Powiatu Łomżyńskiego z bawarskim Dingolfing – Landau

cze 18, 2019
Czytaj więcej