Motyl

Powiat Łomżyński

Pamiętamy o Biało – Czerwonej!

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przed pomnikiem Żołnierzy 33 pp odbyły się uroczyste obchody tego święta. Uroczystości rozpoczęły się podniesieniem Flagi na maszt oraz przemówienia mjr Krzysztofa Rabka Kierownika Warsztatów Technicznych Łomża. Okolicznościowe przemówienia wygłosili również Poseł na Sejm Lech Antoni Kołakowski, Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski oraz Starosta Łomżyński Elżbieta Parzych. Kulminacyjnym puntem obchodów Dnia Flagi było złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy 33 pp. Uroczystość uświetnił patriotyczny montaż słowno – muzyczny w wykonaniu dzieci z Teatrzyku Żywego Słowa Logos oraz wypuszczenie gołębi pocztowych.

Starosta Łomżyński Elżbieta Parzych skierowała do uczestników obchodów Dnia Flagi takie słowa:

W dniu dzisiejszym, w suwerennej Polsce, w przededniu  jednego z najważniejszych narodowych  świąt – uchwalenia konstytucji 3 Maja i święta Matki Boskiej Królowej Polski przyszliśmy by okazać swoje przywiązanie i szczególny szacunek dla barw narodowych i oddać cześć należną znakom państwa i narodu.

Orzeł i kolory biało-czerwone były na polskich tarczach, chorągwiach i umundurowaniu przez wieki. Pod tymi barwami walczyły, ginęły i zwyciężały kolejne pokolenia Polaków na przestrzeni setek lat naszej historii.

Pojawienie się narodowej flagi zawsze towarzyszyło szczególnym wydarzeniom historycznym. Dla nas Polaków nasze barwy narodowe pozostają niezmiennie symbolem ciągłości patriotyzmu, szacunku dla tradycji i suwerenności państwa

Biało-czerwona to barwy Polski -  to nasza duma, to kod narodu, jego historii, tożsamości i aspiracji. TO symbol Państwa i Polski, Symbol  krystalizujący tożsamość wspólnoty. Tak jest iż  narody się rozpoznają po swoich symbolach, przez symbole wyrażają swoją wyjątkowość, kulturową autonomię, odróżniają się od innych.

W  niepodległej Ojczyźnie możemy do woli  eksponować flagę w momentach ważnych tylko dla nas samych – gdy czujemy dumę, radość lub smutek. Flagi w każdym  zakątku Polski, w rękach małych dzieci i dorosłych  wyrażają  poczucie narodowej jedności .

Dlatego pamiętajmy o BIAŁO–CZERWONEJ i hołdując tradycji świętujmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zarówno jako członkowie społeczności – rodzinnych, lokalnych, a także jako członkowie najszerszej łączącej nas wspólnoty – Polski. Niech to świętowanie będzie optymistyczne i pełne dumy.”

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest jednym z najmłodszych świąt państwowych w naszym kraju. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej, które kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają jako jedne z niewielu pochodzenie heraldyczne.

Dlatego pamiętajmy o BIAŁO–CZERWONEJ.

2016-05-02 13:58 Opublikował: Wydział PRiK

Starostwo Powiatowe Łomża

Starostwo Powiatowe w Łomży
ul. Szosa Zambrowska 1/27
tel. (086) 215 69 00
fax. (086) 215 69 04 E-mail:starosta.blm@powiatypolskie.pl

Newsletter


Wykonanie strony: speed s.c.