Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
12°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube

17 lat współpracy powiatów łomżyńskiego i Dingolfing – Landau – jako przykład dobrego sąsiedztwa

DATA PUBLIKACJI: 2016-06-21 12:25 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W dniach 15 – 19 czerwca br. w Polsce przebywała oficjalna delegacja partnerskiego powiatu Dingolfing – Landau ze Starostą Heinrichem Trappem na czele. Głównym punktem wizyty były wspólne obchody Jubileuszu 25 – lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami. Traktatu, który stanowił kamień milowy w stosunkach polsko – niemieckich i stworzył ramy dla kształtowania się stosunków dwustronnych także na szczeblu samorządowym.
Zdjęcie

38
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie autor: Wiesław Wiśniewski  autor: Wiesław Wiśniewski  autor: Wiesław Wiśniewski  Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Z związku z Jubileuszem 25-lecia podpisania polsko - niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy realizujemy projekt pn. „17 lat współpracy Powiatu Łomżyńskiego z Powiatem Dingolfing – Landau – jako przykład dobrego sąsiedztwa i przyjaźni polsko – niemieckiej” dofinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej. W ramach projektu zrealizowaliśmy szereg działań upowszechniających nie tylko wiedzę na temat podpisanego 25 lat temu Traktatu ale także wspólnych działań powiatu łomżyńskiego i powiatu Dingolfing - Landau.

W dniu 15 czerwca br. gościliśmy w Sejmie RP, gdzie delegacja miała okazję spotkać się z Senatorem Janem Dobrzyńskim reprezentującym woj. podlaskie oraz Senator Małgorzatą Kopiczko reprezentującą woj. warmińsko – mazurskie. Tematem przewodnim spotkania był Jubileusz 25 – lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Senator Jan Dobrzyński jest zastępcą przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, której przedmiotem działania są polityka zagraniczna państwa, kontakty międzyparlamentarne i międzynarodowe stosunki gospodarcze, funkcjonowanie Unii Europejskiej oraz członkostwo w niej Rzeczypospolitej Polskiej, co także było przedmiotem spotkania. Następnie goście zwiedzili najważniejsze miejsca w polskim Sejmie.

W kolejnych dniach delegacja gościła na zaproszenie Marszałka Województwa w Białowieży. W ramach pobytu goście mieli także okazję zwiedzić Białoruś. Finałem wieczoru było wspólne oglądanie meczu Polska – Niemcy w ramach trwających Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem. Wynik śmiało można odnieść do obchodzonego w ramach tegrorocznego spotkania Jubileuszu 25-lecia podpisania Traktatu - oznacza bowiem dwóch zwycięzców, dwóch równorzędnych partnerów.

Punktem kulminacyjnym wizyty była konferencja pn. „25 lat polsko- niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”, która odbyła się 17 czerwca br. w siedzibie Parku Przemysłowego Łomża. Konferencja poświęcona była prezentacji założeń podpisanego 25 lat temu Traktatu, towarzyszącemu mu kontekstowi politycznemu, gospodarczemu i społecznemu a także prezentacji dorobku Traktatu i 17-letniej współpracy powiatu łomżyńskiego z powiatem Dingolfing – Landau. Wśród prelegentów znaleźli się Jakub Gontarek z Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie, Kamil Pendowski z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku, Heinrich Trapp Starosta Powiatu Dingolfing – Landau oraz Lech Marek Szabłowski Wicestarosta Powiatu Łomżyńskiego. Podczas konferencji padło wiele słów na temat trudnej i bolesnej historii pomiędzy oboma krajami. Stąd podpisanie 17 czerwca 1991 roku Traktatu pomiędzy Republiką Federalną Niemiec a Rzecząpospolitą Polską o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy stało się kamieniem milowym w stosunkach obu krajów. Dzięki Traktatowi oba kraje są ze sobą tak ściśle związane pod względem politycznym, społecznym i międzyludzkim jak nigdy dotąd. Jego podpisanie stworzyło także ramy dla kształtowania się stosunków dwustronnych na szczeblu samorządowym – o czym mówił Wicestarosta Łomżyński. W maju 1999 roku powiat łomżyński jako jeden z pierwszych powiatów w nowej strukturze administracyjnej kraju nawiązał współpracę z niemieckim powiatem Dingolfing – Landau. Współpraca ta trwa nieprzerwanie od 17 lat czego wyrazem jest wiele wspólnych inicjatyw kulturalnych na rzecz obu społeczności lokalnych, stała wymiana doświadczeń a także wymierne efekty w postaci przekazania wozów strażackich dla OSP na terenie powiatu łomżyńskiego czy łóżek i szafek szpitalnych dla Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. To także obustronna wymiana młodzieży, współpraca naszych jednostek organizacyjnych oraz wsparcie samorządów gminnych w nawiązywaniu kolejnych partnerskich relacji z gminami powiatu Dingolfing – Landau. To także wspólne projekty międzynarodowe współfinansowane ze środków europejskich, których celem jest wypracowanie wspólnych rozwiązań dla zdiagnozowanych problemów społecznych w obu powiatach.

Po konferencji grupa udała sie do Zakładów Mięsnych JBB w Łysych - jednego z najnowocześniejszych zakładów w Polsce a nawet Europie. Firma JBB powstała w 1992 roku w Łysych. Rozpoczynając działalność zakład zatrudniał zaledwie 20 osób. Dziś stał się jedną z największych firm przetwórczych w Polsce. 1300 osób pracuje w zakładzie o powierzchni 2 ha wytwarzając 300 ton wędlin na dobę, w bardzo szerokim asortymencie 250 produktów. Wykorzystując najnowsze osiągnięcia technologiczne, innowacyjność procesów produkcyjnych na świecie oraz własną kreatywność w projektowaniu stworzono zakład, w którym pracuje ponad 3 tysiące maszyn i urządzeń. Zdaniem właściciela firmy Pana Józefa Bałdygi kluczem do sukcesu firmy jest przede wszystkim kapitał ludzki. Zespół pracowników, który udało mu się przez te wszystkie lata zbudować cały czas procentuje i pozwala stale rozwijać się firmie. 

Piątkowy wieczór uświetnił koncert pt. „Samotny Anioł” w wykonaniu Celiny Muzy będący  muzyczną opowieścią o losach  gwiazdy światowego formatu – Marleny Dietrich - niemieckiej  aktorki i piosenkarki, obywatelki amerykańskiej,  zaangażowanej  w pomoc dla żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. Celina Muza zaprezentowała największe przeboje Marleny, śpiewane po polsku, niemiecku, angielsku i francusku. Pojawił się też wątek polski - piosenka wyjątkowa: „Czy mnie jeszcze pamiętasz” Czesława Niemena, którą Marlena Dietrich usłyszała w Polsce w czasie odbywanej po Europie trasy koncertowej. Jak podkreśliła po koncercie Celina Muza:„ Specjalnie na dzisiejszą uroczystość pomieszałam program polski z niemieckim… Dzisiaj była wspaniała okazja,  żeby to połączyć”. Solistce towarzyszył znakomity pianista Andrzej Janaszek, koncertujący w filharmoniach  i najważniejszych ośrodkach muzycznych. Koncert był  nastrojowym, pięknym  akcentem wieńczącym jubileusze polsko-niemieckiej współpracy.

Sobotnie przedpołudnie upłynęło pod znakiem spotkań w lokalnych mediach. Gościliśmy bowiem w Radiu Nadzieja, gdzie zrealizowano wywiad z Heinrichem Trappem Starostą powiatu Dingolfing – Landau oraz Lechem Markiem Szabłowskim Wicestarostą Łomżyńskim. Głównym tematem rozmowy była przeszłość, teraźniejszość i przyszłość współpracy pomiędzy powiatami w kontekście obchodzonego Jubileuszu 25-lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami.

W południe delegacja uczestniczyła we Mszy Świętej w Parafii pw. św. Wojciecha BM w Szczepankowie w intencji mieszkańców sprawowana przez Ks. Proboszcza – Jerzego Polkowskiego oraz Księdza Prałata - Sławomira Śledziewskiego Sekretarza Przewodniczącego Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie z okazji uroczystości nadania herbu i flagi miejscowości Szczepankowo. Wieś Szczepankowo należy do najstarszych miejscowości Powiatu Łomżyńskiego. Wieś została nadana benedyktynom z Płocka w 1169 roku przez Biskupa Płockiego Wernera. Pierwszy kościół i parafia p.w. Świętego Wojciecha i Małgorzaty miały być ufundowane w 1242 r. W 1381 r. Książę Mazowiecki Janusz I przeniósł wieś na prawa niemieckie. Po mszy świętej odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy prezentującej herb miejscowości a następnie festyn okolicznościowy. W tym dniu gościliśmy z delegacją także z wizytą u Księdza Biskupa Janusza Stepnowskiego, który tak jak jego poprzednicy wspiera naszą współpracę i zawsze życzliwie przyjmuje nas w Domu Biskupim.

Ostatni dzień wizyty partnerskiej delegacji zakończył się w Warszawie zwiedzaniem Muzeum Historii Żydów Polskich. Miejsca będącego platformą dialogu społecznego przyczyniającego się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów, społeczeństw Europy i świata.

Warto też nadmienić, iż tegoroczna wizyta naszych zaprzyjaźnionych partnerów z Bawarii to także 2 inne Jubileusze. Pierwszy to 25 lat pracy Heinricha Trappa na stanowisku Starosty powiatu Dingolfing - Landau oraz 15 lat współpracy pomiędzy gminą Śniadowo a Marklkofen.

Spotkanie Świąteczne w Powiecie Łomżyńskim

gru 20, 2023
Czytaj więcej

Zapytanie ofertowe na realizację zadania pn. „Przeprowadzenie konserwacji i restauracji nagrobka na cmentarzu parafialnym w Śniadowie”

sty 29, 2024
Czytaj więcej

Stanowisko Zarządu Powiatu Łomżyńskiego w sprawie przebudowy i rozbudowy drogi powiatowej nr 1900B w miejscowości Czarnocin, gmina Piątnica

gru 05, 2023
Czytaj więcej

Gala wręczenia Nagród i Stypendiów Starosty Łomżyńskiego

gru 08, 2023
Czytaj więcej