Motyl

Powiat Łomżyński

Świąteczne kolędowanie w drozdowskim Muzeum

Okres bożonarodzeniowy, ten wyjątkowy świąteczny czas w chrześcijańskiej tradycji był od wieków związany ze zwyczajem wspólnych kolędowych spotkań. Żywy był to zwyczaj zarówno w wiejskich chatach, mieszczańskich kamienicach jak i w szlacheckich dworach. Tę piękną tradycję już od 9 lat kontynuują i krzewią chór „Szkolne Słowiki” ze Szkoły Podstawowej w Jeziorku pod opieką artystyczną Beaty Sejnowskiej-Runo – Dyrektora Szkoły oraz Muzeum Przyrody w Drozdowie.

13 stycznia br. w drozdowskim Muzeum odbył się kolejny wieczór kolęd. Nie bez przyczyny na początku wspominamy o świątecznych tradycjach, bowiem w tym roku „Słowiki” swój kolędowy spektakl zatytułowały „Święta w zwyczaju i kolędzie”. W trakcie wieczoru goście zebrani w salonie Dworu Lutosławskich mogli poznać historię świątecznych zwyczajów, takich jak ten bez którego nie możemy wyobrazić sobie Bożego Narodzenia (dzieci zwłaszcza), czyli obdarowywania się prezentami.

Zaprezentowano jasełka, które wyreżyserowała Irena Bazydło ze Szkoły Podstawowej w Jeziorku. Drugą część stanowiło wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek, które zadedykowano babciom i dziadkom. Oprócz „Szkolnych Słowików” wystąpili młodzi absolwenci jeziorkowskiej szkoły oraz gościnnie Zbigniew Brzeziński – fotograf, członek Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”, który zaśpiewał m. in. kolędę „Złota Jerozolima”.

Jak w poprzednich latach goście i wykonawcy tworzyli międzypokoleniową wspólnotę; od najmłodszych przedszkolaków, przez dzieci, młodzież i rodziców, aż po szacowne babcie i szacownych dziadków. Byli to mieszkańcy Drozdowa, Jeziorka, Łomży i okolic, a wśród nich m. in. Wójt Gminy Piątnica Krzysztof Kozicki, poeta – sybirak Marian Paliwoda z małżonką oraz była Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeziorku Halina Chełstowska. Nie zabrakło także życzeń, które nawzajem sobie składano.

Na zakończenie Dyrektor Muzeum Przyrody w Drozdowie Anna Archacka wraz z Beatą Sejnowską-Runo zaprosiły wszystkich na wieczór kolęd za rok. Przypadnie on w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tej wielkiej rocznicy w Muzeum Przyrody w Drozdowie rozpocznie kolejne wierne rodzimej tradycji wspólne spotkanie by sławić Boga kolędą.

2017-01-17 09:58 Opublikował: Wydział PRiK
Autor treści: Muzeum Przyrody w Drozdowie

Starostwo Powiatowe Łomża

Starostwo Powiatowe w Łomży
ul. Szosa Zambrowska 1/27
tel. (086) 215 69 00
fax. (086) 215 69 04 E-mail:starosta.blm@powiatypolskie.pl

Newsletter


Wykonanie strony: speed s.c.