Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
7°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Ocieplanie budynków - postępowanie UOKiK

DATA PUBLIKACJI: 2017-09-05 11:55 | OPUBLIKOWAŁ: Marcin Pieńkowski
Producent wyrobów budowlanych – Yetico – mógł wprowadzać w błąd co do właściwości niektórych płyt styropianowych.
Praktyki przedsiębiorcy mogą być niekorzystne m.in. dla konsumentów, którzy ocieplali swoje domy.
UOKiK wszczął postępowanie w tej sprawie po zawiadomieniach od Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który wskazywał liczne nieprawidłowości.

 

Ocieplanie budynków - postępowanie UOKiK

 

Zgodnie z prawem, podmiot wprowadzający do obrotu produkt budowlany sporządza deklarację jego właściwości. Tym samym przedsiębiorca odpowiada za zgodność wyrobu z podanymi informacjami.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zlecił badania laboratoryjne, z których wynikało, że niektóre produkty spółki Yetico nie posiadały zadeklarowanych cech.

Chodzi o płyty styropianowe używane m.in. do ocieplania budynkówAlfa Fasada, Gamma Passive Fasada posiadały niższe poziomy wytrzymałości na rozciąganie prostopadłe niż zadeklarowane. Podobnie jest z Aqua EPS P120  - ten wyrób miał niższy poziom wytrzymałości na ściskanie niż w deklaracji. Natomiast Beta Fasada miał wyższy poziom przepływu ciepła niż wynika z informacji producenta – co oznacza szybszą utratę ciepła.

Podanie błędnych parametrów mogło  narazić na straty konsumentów, którzy ocieplali swoje domy. Znając  prawdziwe parametry, mogliby nie kupić tego produktu. Mogli oni również ponieść koszty związane z utratą ciepła spowodowane brakiem odpowiedniej izolacji, czy koniecznością demontażu wadliwego wyrobu – mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Po otrzymaniu informacji o nieprawidłowościach, UOKiK zdecydował o wszczęciu postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Jeśli postawione zarzuty potwierdzą się urząd może nakazać zaniechanie praktyki i usunięcie jej skutków oraz nałożyć karę pieniężną  - do  10 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w poprzednim roku.

Każdy, kto podejrzewa, że wyrób budowlany nie posiada deklarowanych właściwości, powinien zawiadomić Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Jest on organem właściwym w sprawach wyrobów budowlanych i nadzoru rynku.

 

Dodatkowe informacje dla mediów:

Biuro Prasowe  UOKiK 
Pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel. 22 55 60 430
E-mail: biuroprasowe@uokik.gov.pl

Twitter: @UOKiKgovPL