Motyl

Powiat Łomżyński

„Biblioteki Lutosławskich” ciąg dalszy...

  • „Biblioteki Lutosławskich” ciąg dalszy...
  • „Biblioteki Lutosławskich” ciąg dalszy...
  • „Biblioteki Lutosławskich” ciąg dalszy...

Kilka lat temu Muzeum wzbogaciło się o depozyt książek ze zbiorów Sławomira Zgrzywy, który przekazał drozdowskiej placówce publikacje autorstwa Lutosławskich – Wincentego, Sofii Casanovy, Izabeli, Kazimierza, Józefa i innych.

Nie jest to jednak koniec poszukiwań tych cennych książek – szczęśliwie, udało się Muzeum zebrać kolejne perełki. W różny sposób, m. in od osób prywatnych porządkujących swe domowe biblioteczki czy z wymiany bibliotecznej – pozyskano ok. 30 pozycji, takich jak: „Die basophilen Granula der Erythrocyten” Kazimierza Lutosławskiego (praca doktorska autora), „Andrzej Korecki” Izabeli Lutosławskiej (poczytna swego czasu powieść), „Chleb i ojczyzna” Józefa Lutosławskiego, wydana w 1919 roku, wkrótce po jego rozstrzelaniu, „Kartki z podróży do Anglii” Jana Lutosławskiego, „O sztuce obradowania i przewodniczenia zebraniom” Mariana Lutosławskiego. Nie zabrakło oczywiście książek największego myśliciela w rodzinie Lutosławskich – filozofa Wincentego. Przybyły takie pozycje jak: „Posłannictwo polskiego narodu”, „Rozwój potęgi woli”, „Wojna wszechświatowa”, „Logika ogólna”, „Wykłady jagiellońskie”, „Ludzkość odrodzona” i inne.

Radość to wielka, że książki trafiły, także z uprzejmości prywatnych osób, do Muzeum w Drozdowie. Tu będą miały swe „drugie życie” jako pomoc w badaniach naukowych, piśmiennictwie czy eksponat muzealny w wystawach o rodzinie Lutosławskich.

2017-09-12 13:53 Opublikował: Wydział PRiK

Starostwo Powiatowe Łomża

Starostwo Powiatowe w Łomży
ul. Szosa Zambrowska 1/27
tel. (086) 215 69 00
fax. (086) 215 69 04 E-mail:starosta.blm@powiatypolskie.pl

Newsletter


Wykonanie strony: speed s.c.