Motyl

Powiat Łomżyński

Spotkanie w sprawie tzw. "krótkiego łańcucha dostaw" z przedstawicielami gospodarstw ekologicznych

  • Spotkanie w sprawie tzw.
  • Spotkanie w sprawie tzw.
W dniu 11 lutego 2019 roku w Starostwie Powiatowym w Łomży odbyło się spotkanie z przedstawicielami gospodarstw ekologicznych z terenu Powiatu Łomżyńskiego. Spotkanie związane jest z planami Powiatu w zakresie tzw. „krótkich łańcuchów dostaw”, które Powiat zamierza zrealizować zarówno w zakresie współpracy z UMWP w Białymstoku jak i realizacji własnych projektów przy wsparciu dostępnych środków zewnętrznych.

W spotkaniu uczestniczyła Wicestarosta Maria Dziekońska, Edyta Zawojska Naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju i Komunikacji oraz 6 przedstawicieli gospodarstw ekologicznych z terenu Powiatu Łomżyńskiego.

Podczas wspólnych rozmów podjęto próbę wstępnej diagnozy problemów i potrzeb lokalnych gospodarstw ekologicznych z terenu Powiatu Łomżyńskiego w zakresie możliwości ich rozwoju w ramach tzw. „krótkiego łańcucha dostaw”. Wśród  problemów sygnalizowanych przez gospodarstwa ekologiczne znalazły się m.in.: brak rynku zbytu (przede wszystkim długofalowych), ceny eko produktów w stosunku do ogólnodostępnych, brak przechowalni, brak wsparcia działań promujących lokalne produkty czy brak współpracy pomiędzy samymi gospodarstwami (nie ma osoby fizycznej lub prawnej która reprezentowałaby interesy szerszej grupy rolników). Natomiast w zakresie możliwości wsparcia ich wymieniono m.in.: promocję na szeroką skalę, wizyty studyjne w miejscach gdzie funkcjonują tzw. „krótkie łańcuchy dostaw”, szkolenia w zakresie sposobów pakowania i przechowywania eko żywności, sprzedaży bezpośredniej, poszukiwania nowych rynków zbytu, wsparcie ekspertów w bieżącej działalności w eko gospodarstwie czy też możliwość udziału w targach żywności, działania pro świadomościowe dla potencjalnych konsumentów.

Wicestarosta zapewniła zebranych, iż Powiat dołoży wszelkich starań, aby ww. postulaty wesprzeć poprzez aktywną współpracę z UMWP, który realizuje działania polegające na identyfikacji producentów w ramach Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego oraz poprzez realizację własnych projektów dofinansowanych z dostępnych źródeł.

Zapraszamy do współpracy wszystkich przedstawicieli gospodarstw ekologicznych / producentów ekologicznych z terenu Powiatu Łomżyńskiego, którzy chcą podjąć współpracę z Powiatem w ww. zakresie. 

Kontakt: Edyta Zawojska, e-mail: edyta.zawojska@powiatlomzynski.pl, tel. 86 215-69-13.

2019-02-11 15:23 Opublikował: Wydział PRiK

Starostwo Powiatowe Łomża

Starostwo Powiatowe w Łomży
ul. Szosa Zambrowska 1/27
tel. (086) 215 69 00
fax. (086) 215 69 04 E-mail:starosta.blm@powiatypolskie.pl

Newsletter


Wykonanie strony: speed s.c.