Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Rocznica Powiatu Łomżyńskiego
Natura Flaga Unii Europejskiej Projekty UE Polski Ład Polski Ład
Pogoda dziś:
7°C
Biuletyn Informacji Publicznej BIP Kontrast Youtube
Slajd

#JestesmyzUkraina

Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Herb Powiatu Łomżyńskiego

DATA PUBLIKACJI: 2019-07-26 09:42 | OPUBLIKOWAŁ: Maria Dziekońska
Mazowiecki półorzeł i św. Wawrzyniec
Zdjęcie

Herb.jpg

Herb Powiatu Łomżyńskiego

Opis: "Po stronie prawej tarczy herbowej półorzeł mazowiecki srebrny na czerwonym tle. Po stronie lewej tarczy herbowej postać Św. Wawrzyńca w srebrnej szacie z rusztem i otwartą księgą oraz palmą męczeńską na czerwonym tle. Półorzeł mazowiecki nawiązuje do herbu Mazowsza, na terenie którego znajdowała się historycznie Ziemia Łomżyńska. Święty Wawrzyniec symbolizuje związki Ziemi Łomżyńskiej z kultem Świętego związanym ze Wzgórzem Św. Wawrzyńca i Kościołem na terenie Powiatu."

Herb Powiatu Łomżyńskiego został ustanowiony uchwałą Nr XXXVIII/219/06 Rady Powiatu Łomżyńskiego z dnia 28 września 2006 r. w sprawie herbu powiatu i flagi powiatu (Dz. Urz. Woj. Podl. Nr 251, poz. 2485). Herb obowiązuje od 3 listopada 2006 roku.

W uzasadnieniu do uchwały napisano:

Herb Powiatu odwołuje się do historii i tradycji Ziemi Łomżyńskiej. Półorzeł w polu prawym nawiązuje bezpośrednio do orła będącego godłem Księcia Mazowieckiego Siemowita III. Ziemia Łomżyńska tradycyjnie związana jest z tą dzielnicą. Do chwili rozbiorów był to teren województwa mazowieckiego.

W polu lewym postać Św. Wawrzyńca nawiązuje do patrona najstarszego kościoła parafialnego oraz do zabytkowej rzeźby drewnianej z XVIII wieku z postacią Świętego. Powstanie kościoła pod wezwaniem Św. Wawrzyńca  łączy się tradycyjnie z działalnością Św. Brunona z Kwerfurtu. Na przełomie X i XI wieku owa świątynia znajdowała się na tzw. Górze Św. Wawrzyńca /Stara Łomża/.