Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Pogoda dziś:
7°C
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Serce Lutosławskich

Dolny Dwór w Drozdowie, Muzeum Przyrody, jednostka kultury Powiatu Łomżyńskiego
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Wystawa o Lutosławskich w partnerskim powiecie Daugavpils

DATA PUBLIKACJI: 2019-08-27 15:04 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
W dniach 22 – 24 sierpnia 2019 roku w Muzeum w Naujene na Łotwie prezentowana była wystawa o rodzinie Lutosławskich w ramach realizacji projektu „LUTOSŁAWSCY – nietuzinkowe osobowości - polskie serca, światowe umysły” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wśród gości odwiedzających wystawę znaleźli się także przedstawiciele delegacji z Białorusi i Litwy oraz Vladimir Klimov Konsul Generalny Republiki Białorusi w Dyneburgu.
14

Otwarcia wystawy w Muzeum w Naujene dokonał Lech Marek Szabłowski Starosta Łomżyński, który podkreślił niezwykłość tej rodziny i jej niekwestionowany wkład w naukę i kulturę nie tylko Drozdowa, Polski, ale i świata. Dorobek najwybitniejszych przedstawicieli rodu Lutosławskich - 6 synów Franciszka Dionizego oraz twórczość jego wnuka Witolda przybliżyła Maria Dziekońska Wicestarosta Łomżyński. Opowiedziała też o powiązaniach historycznych naszego Powiatu z Łotwą przywołując postać mjr Władysława Raginisa oraz historię edukacji braci Lutosławskich w Jełgawie i Rydze.

Wystawa powstała z inicjatywy Muzeum Przyrody w Drozdowie. Autorką scenariusza jest Teresa Witkowska - przedstawicielka młodego pokolenia rodziny Lutosławskich, która przybliża historię rodziny Lutosławskich, ze szczególnym uwzględnieniem Witolda Lutosławskiego szerokiemu gronu odbiorców. Pani Teresa korzystała z największego archiwum rodzinnego Lutosławskich gromadzonego przez Krystynę Witkowską. Dzięki temu zwiedzający wystawę mieli okazję obejrzeć zdjęcia i zapoznać się z materiałami wcześniej niepublikowanymi. Wystawa informuje również o działalności charytatywnej kompozytora, która za życia Witolda Lutosławskiego była - na jego życzenie - nie nagłaśniana.

Wystawa do tej pory prezentowana była m.in. w: Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie, Filharmonii Narodowej oraz Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Wernisaż towarzyszył oficjalnej wizycie Powiatu Łomżyńskiego w partnerskim Powiecie Daugavpils na Łotwie, uczestniczącej m.in. w dorocznym Święcie Powiatu Daugavpils. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników Święta, w tym delegacji zagranicznych. W ramach wystawy zwiedzającym przekazane zostały także wielojęzykowe fiszki w formie zakładek do książek opisujących poszczególnych członków rodziny Lutosławskich.

190916031417.jpg

20 lecie współpracy Powiatu Łomżyńskiego z bawarskim Dingolfing – Landau

cze 18, 2019
Czytaj więcej

JUBILEUSZ 20-LECIA POWIATU ŁOMŻYŃSKIEGO I WSPÓŁPRACY Z POWIATEM DINGOLFING – LANDAU

maj 31, 2019
Czytaj więcej

Trwa głosowanie w konkursie Łomżyńskie Anioły Biznesu

sie 05, 2019
Czytaj więcej

Międzynarodowe spotkania z Lutosławskimi. Piękne dźwięki w piękny Jubileuszowy czas.

maj 31, 2019
Czytaj więcej