Motyl

Powiat Łomżyński

Szansa na przewozy pasażerskie

  • Szansa na przewozy pasażerskie
  • Szansa na przewozy pasażerskie
  • Szansa na przewozy pasażerskie
Drugie spotkanie w sprawie reaktywacji kolei odbyło się w dniu 30 kwietnia br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Łomży. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Starosty Łomżyńskiego – Krzysztofa Kozickiego i Wójta Gminy Sokoły – Józefa Zajkowskiego.
Udział wzięli w nim także przedstawiciele konsorcjum zainteresowanego uruchomieniem regionalnych przewozów pasażerskich na trasie Łomża-Ostrołęka-Warszawa i Ostrołęka-Białystok, tj. Dolnośląskie Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych i Dolnośląskie Linie Autobusowe.

Tomasz Strapagiel – Prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Kolejowych Przewozów Lokalnych stwierdził, że możliwe jest uruchomienie przewozów pasażerskich szynobusami już od nowego rozkładu jazdy tj. od 14 grudnia 2009 r. W tym celu należy uruchomić niezależnego przewoźnika kolejowego alternatywnego w stosunku do PKP Przewozy Regionalne. Przewozy mogłyby odbywać się szynobusami przejętymi od Marszałka bądź przekazanymi przez Dolnośląskie Linie Autobusowe. Prezes Dolnośląskich Linii Autobusowych –Mirosław Zieliński potwierdził, iż posiada licencję na przewozy pasażerskie i jest w stanie uruchomić linię pasażerską na omawianej trasie.

Starosta Łomżyński – Krzysztof Kozicki stwierdził, że dotychczasowa praca koncepcyjna oraz opracowywana strategia działania w niedługim czasie przełożą się na konkretne działania. Potwierdził zainteresowanie samorządów uruchomieniem linii pasażerskich będące odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Zaapelował o budowanie pozytywnego klimatu wokół uruchomienia przewozów pasażerskich na Ziemi Łomżyńskiej. Stanowisko Starosty Łomżyńskiego poparli będący na spotkaniu Poseł na Sejm RP – Lech Kołakowski a także Przewodniczący Rady Miasta – Wiesław Grzymała.

Przedstawiciele konsorcjum w ciągu 14 dni przygotują wniosek do Marszałka Województwa Podlaskiego, w którym skonkretyzują potrzeby w zakresie przewozów pasażerskich. Tomasz Strapagiel nadmienił, iż beneficjentem dopłat do przewozów jest Województwo Podlaskie a rola samorządów winna być wsparciem mającym na celu przekonanie Marszałka do przekazania przewozów dla spółki. Dodał jednocześnie, że na omawianej trasie nie odbywają się żadne przewozy pasażerskie, zaś towarowe zgodnie z decyzją rządu mają być zakończone do końca 2011 roku. Uruchomienie przewozów pasażerskich uniemożliwi całkowitą likwidację przewozów kolejowych do Łomży od 2012 r.

Konsorcjum przygotowane jest pod względem prawnym do realizacji tego przedsięwzięcia, niezbędne jest tylko zapewnienie Marszałka o finansowaniu przewozów pasażerskich i udostępnienie linii kolejowych przez PKP, szczególnie na zawieszonym odcinku Śniadowo-Łapy.

Samorządy poprą wniosek, który zostanie złożony w tej sprawie do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
2009-05-04 11:05 Opublikował: Beata Korwek

Starostwo Powiatowe Łomża

Starostwo Powiatowe w Łomży
ul. Szosa Zambrowska 1/27
tel. (086) 215 69 00
fax. (086) 215 69 04 E-mail:starosta.blm@powiatypolskie.pl

Newsletter


Wykonanie strony: speed s.c.