Starostwo Powiatowe w Łomży

86 215 69 00
Powiatu Łomżyńskiego
Pogoda dziś:
24°C
Slajd

Serce Lutosławskich

Drozdowo w Powiecie Łomżyńskim
Slajd

Dolina Narwi

Czysta natura
Slajd

Tradycje Kurpiowskie

ROK, Gmina Zbójna, Gmina Nowogród
Slajd

Fortyfikacje

Forty w Piątnicy
Slajd

Zachować pamieć

Polskie Termopile - Wizna 39

Uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja

DATA PUBLIKACJI: 2016-05-04 09:04 | OPUBLIKOWAŁ: Wydział RSGP
Uroczyste obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęto tradycyjnie na placu Papieża Jana Pawła II przed pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty odprawą pocztów sztandarowych oraz złożeniem ślubowania przez strzelców Jednostki Strzeleckiej 1012. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządowych władz miasta, powiatu w osobach Starosty Łomżyńskiego Elżbiety Parzych, Wicestarosty Lecha Marka Szabłowskiego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Jarosława Kuleszy, województwa, posłowie, delegacje służb mundurowych, kombatanci, harcerze oraz z roku na rok coraz liczniejsi mieszkańcy Łomży i okolic.
24

Nie mogło zabraknąć przemówień okolicznościowych zarówno gospodarzy uroczystości jak i zaproszonych gości. Jako pierwszy głos zabrał Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Następnie Starosta Elżbieta Parzych, posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Antoni Kołakowski oraz członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski.

Wszystkie skierowane do uczestników uroczystych obchodów 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja słowa odnosiły się do jej znaczenia w historii kraju i narodu, o jej mądrości i doniosłości a także uniwersalności.

Starosta Łomżyński Elżbieta Parzych w swoim przemówieniu podkreślała, iżKonstytucja  odzwierciedla  zagadkę polskiego Losu. Zmusza do refleksji stawia nas przed pytaniami, co to znaczy być Polakiem, co – jako Polacy – mamy z własnym istnieniem i naszą wolnością uczynić, jaki kształt i formę im nadać. Konstytucja 3 Maja jest dziełem radykalnie współczesnym i  przyszłościowym. Wielkim Projektem. Czego Konstytucja 3 Maja uczy nas dziś ? Konstytucja 3 Maja uczy nas rzeczy elementarnych: że nie ma wolności bez energicznego rządu i egzekwowanego prawa; że nie ma wolności bez wspólnoty narodowej. Pokazuje nam, że wszyscy obywatele są obrońcami całości Państwa   i  swobód narodowych”.

Po przemówieniach delegacje złożyły kwiaty przed pomnikami Żołnierzy 33 Pułku Piechoty i papieża Jana Pawła II. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do Katedry Łomżyńskiej, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem Kard. Stefana Wyszyńskiego oraz gdzie odbyła się Masz święta w intencji Ojczyzny sprawowana przez księdza biskupa Tadeusza Bronakowskiego.

Uroczystości zakończyły się „Muzyczną Majówką” - koncertem Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży w Urzędzie Miejskim w Łomży.

190415025612.png

OGŁOSZENIE

kwi 17, 2019
Czytaj więcej

Życzenia z okazji Świąt Zmartwychwastania Pańskiego

kwi 17, 2019
Czytaj więcej

Międzynarodowe spotkania z Lutosławskimi

maj 15, 2019
Czytaj więcej

20 lecie współpracy Powiatu Łomżyńskiego z bawarskim Dingolfing – Landau

cze 18, 2019
Czytaj więcej